RAHVUSLANE

Rahvuslane

teisipäev, 16. juuli 2019

Väärüllus sünnitab rajakaid

Toomas Hendrik Ilvese ja Ieva Ilvese vastuvõtt Estonia Kontserdisaalis. Pildil vasakult poliitik Siim Kallas, toonane peaminister Taavi Rõivas, Luisa Värk, Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross ja Mary Kross. Foto: Scanpix

Moraalijüngri ametitunnistus ja “enesevolitamine” tähendab lühidalt mandumist ja variserlikku eneseupitamist. Sellised inimesed leiavad, et nende väidetavad heateod või õige ideoloogia annavad õiguse käituda moraalitult, kirjutab Karol Kallas muuhulgas Mary Krossi näitel. 

Ajaloost leiab hulgaliselt näiteid, kuidas näiliselt üllastel eesmärkidel on toime pandud kõige võikamaid kuritegusid. Näiteid, kuidas Hea Uue Ilma ehitajad hävitavad sihikindlalt sadu miljoneid inimesi. Kõik massimõrvarid on alustanud vähesest: “vihakõne” keelustamisest, “vale” ajaloo ümberkirjutamisest, ühiskonna ideoloogilisest üheülbastamisest ja nii edasi.

Näide 1
Möödunud aasta 8. detsembril toimus Tallinnas vabaduse väljakul massiimmigratsiooni Lääneriikidele pealesuruva “mittekohustava” ÜRO Rändeleppe vastane miiting. Samal ajal pidasid väljaku äärses puhvetis kihutuskoosolekut Eesti 200 nimelise vasakpartei liikmed. Viimased peavad – vastupidiselt rahvakoosolekut pidanud konservatiividele – piiritust ja kõike rändavat jube heaks.
Eestikahesaja liikmed Florian Hartleb ja Teele Holmberg, koos E200 koordinaatori Kadri Napritson-Acunaga, otsustasid progressi ja headuse eest võitlusse asuda. Tehtud-mõeldud ja Tallinna Ülikooli ajaloo õppejõud Hartleb rammis enda ja Holmbergi ühise väikelapsega meeleavaldajaid. Samal ajal kui Hartleb (enda arust) fašismi rammis, filmis ema Teele Holmberg seda eemalt pealt. Kordan: Hartleb rammis kiirel kõnnakul oma vankris istuva lapsega teistmoodi mõtlevaid inimesi ja lapse ema filmis seda. 
Provokatsioonist ei tulnud midagi välja ja Hartleb hakkas meeleavaldajaid sõimama fašistideks, ründas füüsiliselt fotograaf Mats Õuna ning keeldus allumast ürituse turvameeste korraldustele. 
Holmberg suudab ematundeid õige eesmärgi nimel taltsutada ja närvid ei pea hoopis vastu Napritson-Acunal, kes sekkus ning viis lapse tüli keskelt minema. 
Lühidalt: E200 kasutas sarnaselt islamiterroristidega lapsi vastumeelsete kodanike ründamiseks. 

Näide 2
Reformierakonna poliitiku Erik-Niiles Krossi abikaasa Mary (Jordan) Kross teeb 2018. aasta novembrikuus politseile avalduse, milles väidab, et koeraga Stroomi rannas jalutades ründasid teda “EKRE toetajad ja karjusid natslikke ning võõravihaseid loosungeid”. 
“EKRE toetajate” nurjatused saavad avalikuks ja juurde värvi Mary Krossi sõbranna Karoli Hindriksi sotsiaalmeedia postituse kaudu. 
Politsei uurimisest siiski selgub, et proua Kross ei saanud oma väidetud ajal kuidagi Stroomi rannas olla ja tänaseks on tädi valetamise ning politsei põhjuseta kurnamise eest kohtu all.

Näide 3
Lugupeetud intellektuaal võtab Karoli Hindriksi postituse ja hargnenud sündmuste peale sõna, milles õigustab proua Krossi käitumist laadis, et “sündmused ei toimunud ehk küll tema kirjeldatud viisil, kuid EKRE on paha ja tädi võitleb õige asja eest”. Elik põhjendas, et kui ollakse ideoloogiliselt õigel poolel, on ebamoraalselt käitumine õigustatud.
“Õige” ideoloogia nimel… 
…toime pandud õuduste kirjeldamiseks on mõjukamateks näideteks kindlasti Lenini-Trostki-Stalini ja teiste vasakrevolutsionääride toime pandud kuriteod inimkonna vastu. 
Või Hitleri aegsel Saksamaal toimunud genotsiid.
Elik noorte hungweipingide ja punakhmeeride (lapssõdurite) korraldatud massitapatalgud.
Samas kõik viimatimainitu oli/on nii kaugel…
Küll aga on viidatud näidete taga ühine ideoloogia: sotsialism ja nende kaksisvend kommunism.
Normaalse inimese jaoks…
…on see kõik nii arusaamatu. 
Miks ei võiks inimesed elada ise ja lasta teistel elada? 
Paraku on inimese tumedam pool vägivaldne ja kui kedagi pole kultuuriga (piisavalt) õnnistatud, “lööb” see välja vägivalla ning moraalitusena. Tõsisematel juhtudel Roger Scrutoni kirjeldatud ajuhaigusena. 
… (progressiivsed/pahempoolsed/uusmarksistlikud) ideoloogilised vaated mitte ainult ei erine tarkusest, vaid need on tarkuse vaenlased. Sellised ideoloogilised tõekspidamised on ajuhaigus, mille põdemine teeb võimatuks tõe eristamise valest.
Sellistel inimestel on moraalijüngri ametitunnistus
Moraalijüngri ametitunnistus (ing.k. moral licence) või mida ameeriklased nimetavad “enesevolitamiseks” (ing.k. self licencing), tähendab lühidalt mandumist ja variserlikku eneseupitamist kui inimesed leiavad, et nende väidetavad heateod või õige ideoloogia annavad õiguse käituda moraalitult. 
2001. aastal avaldatud uuringus “Moraalitunnistus ja eelarvamuste väljendus” (Moral credentials and the expression of prejudice) kirjeldatakse levinud arusaama, et kui kord keegi on oma tegevusega tõestanud eelarvamustepriiust, siis võib too inime mõni kord omale lubada rassistlikult ja seksistlikult käitumist. 
Florian on ilmselt tänaseni veendunud, et tema õiges vaimus “ärkvelolek” (ing.k. woke[ness]) kaalub üles kõik vägivalla, pedophrastia, valed ja sigadused.
Moraalijüngri ametitunnistusi…
…kirjutatakse omale välja paljudes eluvaldkondades. Kahtekümmet abiorganisatsiooni koondava ja ühe maailma suurima abiorganisatsiooni Oxfami moraalne pale sattus möödunud aasta alguses tõsise löögi alla kui tuli välja, kuidas selle töötajad nõudsid abi jagamise eest regulaarselt seksi ja kasutasid abivajajaid muul viisil enda huvides ära.
Või kuidas nii “rohelist” ja õilsat Greenpeace’i saadavad aastakümned räkiti ja terrorismisüüdistused.
Samas kontekstis võib näha ultravasakpoolset “antifašistlikku” liikumist Antifa, mille liikmed mõni nädal tagasi peksid “ülla” eesmärgi nimel ajuverejooksuga haiglasse konservatiivse ajakirjaniku Andy Ngo. 
Portlandi politsei andmetel loopisid antifad inimesi piimakokteilidega, millesse oli segatud kiirkivistuvat betooni – mis läheb kuivades väga kiiresti väga kuumaks.
Sotsiaalmeedias toimuv…
on toredaks koletiseks muundumise näiteks. Google kustutab ilmavõrgust “valet” ajalugu (Leni Riefenstahli filme). Eesti üks tuntumaid kirjanikke (:)kivisildnik on saanud 30-päevase Facebooki keelu Jaroslav Hašeki tsiteerimise eest. Miljonite vaatajatega konservatiivsed jutusaated (Dave Rubini The Rubin Report) jäetakse valede mõtete esitamise eest reklaamirahast ilma.
Objektiivi videod kaovad ilma selgitusteta YouTube’ist. Kummaline, kuid väga vaatemänguline ilmavõrgukuulsus Alex Jones tõsteti “pärauudistes” süüdistatuna kõigist suurematest sotsmeediaplatformidest välja. Google nimetab ettevõttesiseses ringkirjas padukonservatiivset ja -religioosset juuti, omanimelise jutusaate juhti Ben Shapirot valgeks suprematistiks ja natsiks. Samasse patta on Google pannud ka Jordan Petersoni. 
Tegemist on kõige otsesema vaimu uinutamisega, millest sünnivad ainult koletised.

Näide 4
Käesoleva loo kirjutamise ajal ehib eesti ühe suurima päevalehe “internetiväravat” uudis, kuidas “Trump ründas sotsmeediahiide”. 
Artikkel on 11. juulil Valges Majas toimunud sotsiaalmeediat puudutavast kohtumisest, kus kõne all olid ohud, mida kehastab suurte sotsmeediaplatvormide sõnavabaduse piiramine. 
Trump kiitis kohtumisel Project Veritase eestvedaja James O’Keefe’i tegevust, kes paljastas Google’i “paremat” maailmapilti kajastavate sõnumite tsensuuri ja kuidas see, üks maailma rikkamaid hiidkorporatsioone, on eesmärgiks võtnud USA 2020. aasta presidendivalimiste mõjutamise demokraatide kasuks.
Asemel, et viidata O’Keefe’i ilmselgelt suurepärastele ajakirjanduslikele saavutustele, kirjutatakse viidatud päevalehe uudises kuidas O’Keefe 2010. aastal untsuläinud ajakirjandusliku eksperimendi eest karistada sai. 
Asemel, et kirjutada sotsmeediahiidude sõnavabaduse piiramisest, põhjendab pool artiklit kui õigesti Google, Facebook ja Twitter käituvad ning kui jätkuvalt paha on Ameerika Ühendriikide president.
Nagu aru võib saada, tohib üllal eesmärgil teha halba ja pehmemalt öeldes ambivalentset ajakirjandust. 
Möödunud sajandi ajalugu näitas meile korduvalt kuidas seninägematud õudused saavad alguse sõnavabaduse piiramisest. Südamest peab lootma, et seekordsete ideoloogiliste vastuolude, poliitiliste paradigmade muutumise keskel, me oleme targemad. 

Martin Niemöllerit parafraseerides: alguses nad keelasid ära sõna “neeger”…

Allikas: https://objektiiv.ee/vaarullus-sunnitab-rajakaid/

0 kommentaari:Eesti Vabadussõjalaste Liit


TIIBET VABAKS!

  © Blogger template Ramadhan Al-Mubarak

Back to TOP