RAHVUSLANE

Rahvuslane

neljapäev, 26. aprill 2012

5 aastat pronksiöö sündmustest

Pronksööde seadus naasis märksa karmimas kuues

Vahur Koorits
Postimees
16.03.2009
Tsensuur, komandanditund, kaitseväe toomine tänavatele, inimeste kohtuta kinnipidamine kuni 15 päevaks – kõik see võib muutuda justiitsministeeriumi ettepanekul seaduseks võimalike tulevaste rahutuste mahasurumiseks.
 
Politseile anti pronksöö kogemuste põhjal volitusi juurde juba eelmise aasta juunis vastu võetud politseiseaduse muutmise paketiga.

Praegu seisab riigikogus korrakaitseseaduse eelnõu, millega justiitsminister Rein Lang ja siseminister Jüri Pihl soovisid seadustada võimaluse tuua korra kaitsmiseks tänavatele ka kaitsevägi.

See seadus toppab endiselt riigikogu õiguskomisjonis, sest selle esimehe Ken-Marti Vaheri sõnul esitati eelnõu väga toorena ja see ei vastanud põhiseadusele, mistõttu on õiguskomisjon seda praeguseks arutanud 25 korda ja tööd sellega veel jätkub.

Peamine probleem on, kas põhiseadus järgi tohib riigi ülesandeid üle anda kolmandatele isikutele, ka pole selge, kas põhiseadusega on kooskõlas kaitseväe kaasamine korrakaitsesse, nagu eelnõusse lisatud.

Eelmisel nädalal kiitis valitsus aga heaks ja saatis riigikogule arutamiseks erakorralise seisukorra seaduse ja kriminaalmenetluse seadustiku muutmise seaduse, mille järgi võib vägivallaga seotud pikaajalistest massilistest korratustest põhiseaduslikule korrale tuleneva ohu korral välja kuulutada erakorralise seisukorra.

Seega saaks riigikogu ka pronksöötaoliste massirahutuste korral kuulutada välja erakorralise seisukorra. Valitsus saaks õiguse kehtestada tsensuuri ja komandanditunni, keelata meeleavaldusi, piirata suuresti inimeste põhiõigusi, seega annab seadus valitsusele sisuliselt diktaatorlikud volitused.

Lisaks lihtsustab eelnõu ka kaitseväe tänavatele toomist erakorralise seisukorra ajal, et selle abil rahutusi maha suruda.

Justiitsministeeriumi avaliku õiguse talituse juhataja Ulrika Eesmaa sõnul polnud 2007. aasta rahutused siiski nii ulatuslikud, et õigustada erakorralise seisukorra väljakuulutamist.
Loe tervet artiklit


Autor: Peeter Proos
_______________________

Urmas Seaver
Postimees
15. oktoober 2009

Valitsusliitu kuuluv reformierakondlane Silver Meikar ei toetanud täna riigikogus heaks kiidetud pronksöö seadust, sest see võib tema hinnangul ka rahumeelsed teisitimõtlejad vangi viia.

«Olen arvamusel, et rüüstamisi, purustamisi, süütamisi ja muid sellist tegevust organiseerivad või toime panevad isikud peavad saama karistatud, kuid ma ei pea õigeks karistada neid, kes selliseid kuritegusid korda pole saatnud,» tõdes Meikar.
Tema sõnul on riigikogus täna heaks kiidetud ja presidendile saadetud pronksöö seaduses joon rahumeelse meeleavalduse ja inimesi vangi viia ähvardava massilise korratuse vahel ebaselge ja hägune.
«Ei saa välistada, et iga registreerimata meeleavaldus, mille raames keegi provokaator viskab ühe kivi, muutub seadusilma jaoks massiliseks korratuseks,» sõnas Meikar.
«Toon vaid ühe näite,» lisas ta. «Seksuaalvähemuste paraadi tuleb «tervitama» alati mõni skinhead`ist provokaator, kes võib rahumeelse marsi lihtsalt massiliseks korratuseks muuta. Kas selle eest peaks kriminaalkorras karistama ka paraadi korraldajaid ja neid, kes kutsusid sellel osalema?»
Meikari sõnul ei tohiks sellisel juhul paraadi korraldajaid mitte mingil juhul karistada. «Veelgi enam, ma arvan, et ühegi rahumeelse meelevalduse korraldaja ei tohi karta, et teda kodanikuaktiivsuse eest karistatakse,» lausus ta.
«Karmimad karistused narkokurjategijatele, vägistajatele ja roolijoodikutele on igati põhjendatud ning aitavad suurendada turvalisust, kuid ma ei saa tõesti aru, miks on tänases Eesti riigis vaja karmimaid karistusi teisitimõtlejatele,» leidis Meikar. «Pigem on meile mureks ju see, et paljud elanikud ei viitsi oma arvamust avaldada.»
Tema hinnangul saadab riik karistusseadustiku karmimaks muutmisega rahvale signaali, et riik ei usalda rahvast.
Meikar märkis, et õigusspetsialistide hinnangul täna vastuvõetud tekst põhiseadusega vastuollu ei lähe, kuid ta lisas, et see ei tähenda, et seda peaks toetama.
«Küsimus ei ole ainult antud eelnõu vastavuses põhiseadusele, vaid märksa laiem,» lisas ta.
Põhiküsimus on, kui karmi korraga riigis me soovime elada. Otsus on presidendi käes.»
Allikas

Allikas: http://prison.planet.ee/index.php
________________________
 Valitsejate poolt loodi probleem ja siis pakuti sellised lahendused, et ühiskonda hoida nende kontrolli all. Poolteist tundi lasti pööblil vabalt märatseda ja röövida, alles siis tuli politsei kohale?!
M.I.

0 kommentaari:Eesti Vabadussõjalaste Liit


TIIBET VABAKS!

  © Blogger template Ramadhan Al-Mubarak

Back to TOP