RAHVUSLANE

Rahvuslane

esmaspäev, 13. jaanuar 2014

Skandaal Soomes: video näitab sotsiaalametnike sobimatut käitumist lastega

two teddies 300x200 Skandaal Soomes: video näitab sotsiaalametnike sobimatut käitumist lastegaJaanuari alguses laeti Youtube’i üles videoklipp, kus Soome politsei viib ühest Oulu kodust lastekaitseametnike nõudmisel ära kaksikvennad*, kusjuures lapsed nutavad ja ei taha sugugi minna. Arusaamatust tekitav video on kogunud juba ligi 300 000 vaatajat ning hakanud levima ka meedias – algselt alternatiivses uudisteportaalis Verkkomedia, hiljem ka Iltalehtis ja Savon Sanomates, kus Helsingi ülikooli sotsiaalteaduste emeriitprofessor J. P. Roos tõdes, et vanematelt laste eestkosteõiguse äravõtmine ja nende üleviimine asendusperedesse on omavalitsustele majanduslikult kasulik.

Poiste vanemate lühikokkuvõte juhtunust
Kõik sai alguse pool aastat tagasi, kui sotsiaalametisse saabunud kaebuse alusel võeti kaksikvennad oma perekonna juurest ära ja paigutati asendusperesse. Seda vaatamata tõendite puudumisele, et lapsi oleks vägivaldselt koheldud. Nüüd, kus lastekaitse ei saa enam poiste perest eemaldamist vägivaldsete vanematega põhjendada, on väidetud, et perekonnas on muud probleemid, mis ei luba kaksikvendadel oma kodus elada. Mis need põhjused on, seda ei ole vanematele selgitatud.
Poisid said augustis-septembris kodus olla neljal laupäeval, iga päev viis tundi, aga kuna nad ei läinud kohe autosse, kui sotsiaaltöötaja neile järele tuli, siis teatati, et nüüdsest on nn kodupuhkused lõppenud. Kuna koduigatsus vaevas, siis poisid põgenesid asendusperest. Üks põgenemise põhjus oli kindlasti ka see, et sotsiaaltöötajad lubasid poistele, et viimased saavad nädalavahetusteks koju, aga lubadused ei saanud teoks.
Vaata videot sellest, kuidas politsei 4. jaanuaril poistele järele tuli:
Sotsiaaltöötaja ei ole kommentaare jaganud
Videos olev Oulu linna sotsiaaltöötaja on omakorda pöördunud politsei poole seoses tema sõnul pereisa poolt filmitud video üleslaadimisega Youtube’i, öeldes, et tema õigusi on rikutud. Avalikult ei ole ta juhtunut selgitanud, seega on poiste perest äravõtmise põhjus teadmata.
Lastekaitse keskliidu esindaja Hanna Heinonen ei näe lastevanemate poolt tehtavates videotes midagi halba ja ütles, et see on isegi hea, sest annab neile võimaluse end ja oma peret vajadusel kaitsta. Kõnealust videot on Heinonen küll näinud, aga kuna ta juhtumiga ise tuttav ei ole, siis ta seda kommenteerima ei hakanud.
Politsei esindaja Tapani Tasanto kommenteeris, et neile on video kohta tulnud väga palju päringuid, eelkõige on inimesed pahased sotsiaaltöötaja ja politsei käitumise peale.

Kes kaitseb lapsi lastekaitsesüsteemi eest?
Ajakirjanikud uurisid kõnealuse videoga seotud perekonna tausta ja selgus, et tegemist on tavalise perega, kus pole kunagi olnud probleeme alkoholiga ega vägivaldset käitumist. Sellesisuline kaebus pereisa vastu ei leidnud Oulu politsei poolt tehtud korduvatel kontrollimistel kinnitust. Tähelepanuväärne on veel fakt, et pere ülejäänud lapsed said jääda koju.
Soome statistikaameti andmetel on laste ja noorte paigutamine asendusperedesse üldiselt vähemaks jäänud: aastal 2012 oli selliseid juhtumeid “ainult” 17 830. Samal perioodil on tõusnud kiirmenetluste abil kodust äraviidute arv – üle nelja tuhande lapse.
Kiirmenetluste korral ei saa vanemad sotsiaaltöötajatelt tihtipeale mingit põhjendust, miks laps oma perest eemaldatakse. Samuti kordub paljudel juhtudel sama muster nagu nüüd Oulus: millegipärast on kodu ohtlik ühele lastest, aga teised võivad seal rahulikult edasi elada.
Kas tõesti on lastekaitsest saanud kohalikele omavalitsustele tulus äri, kus laste heaolu ja perekond ei loe midagi? Kõige haavatavamad on üksikvanemad, väikesepalgalised ja töötud ning invaliidid.
Soomes saavad omavalitsused riiklikku toetust proportsionaalselt võrreldes ümberpaigutatavate laste arvuga. 2012. aastal liikus Soome lastekaitses üle 600 miljoni euro. Kümne aasta jooksul on kahekordistunud eralastekodude arv: kohalikud omavalitsused ostavad eraisikutelt juba 70% kõigist laste ja noorte hooldekodude ning asendusperedega seotud teenustest.

Sotsiaalteadlane: Laste äravõtmine on majanduslikult kasulik
Ajalehes Savon Sanomat võtab sellel teemal sõna Helsingi ülikooli sotsiaalteaduste emeriitprofessor J. P. Roos, kes tõdeb, et vanematelt laste eestkosteõiguse äravõtmine ja nende üleviimine asendusperedesse on omavalitsustele majanduslikult kasulik. Paljudel juhtudel saanuks õigeaegse reageerimisega probleemid lahendada, ilma et lapsed ja nende pered oleksid pidanud kannatama, kuid selle jaoks ei leita ressursse.
Lastekaitseseadus muutus Soomes aastal 2008, kui eestkosteõiguste äravõtmise üle said otsustajaks halduskohtud seniste omavalitsuste vastavate komiteede asemel.
Professor Roos võrdleb tänast olukorda 1960. aastatega: “Siis oli meil palju vange, sest inimesi saadeti väga kergelt trellide taha. Nüüd on siis kord laste käes – oma kodust ja perest eraldatud laste arv on uskumatult suur.”
Konkreetset juhtumit ja videot vaadates tundub, et tegemist on tavalise koduga, kus lapsed ei viibi sellises olukorras, mida tuleks nii jõhkrate meetoditega lahendada. Lastele jääb see kindlasti elu lõpuni meelde – olukorda oleks saanud lahendada tunduvalt tsiviliseeritumalt ja lapsi säästvamalt.
Lahendusena pakub professor välja, et laste hooldusõiguse küsimusi lahendaks praeguse halduskohtu asemel maakonnakohus või siis täiesti eraldiseisev kohtuorgan, mis tegelekski ainult pereprobleemidega.

*Laste ja pere täpsemaid andmeid pole anonüümsuse huvides avaldatud.


Allikad: Verkkomedia 1, Verkkomedia 2, Verkkomedia 3, Savon Sanomat 1, SS2SS 2, Iltalehti
Foto: witchesfallscottages.com.au

Toimetas Sander Soomaa

Allikas: http://www.telegram.ee/naabrid/skandaal-soomes-video-naitab-sotsiaalametnike-sobimatut-kaitumist-lastega#.UtPB9lsez-W 
______________
Meil on kuuldavasti olukord juba samasugune, aga selline käitumine on neomarksitlikes osariikides täiesti loomulik.
M.I.

3 kommentaari:

Unknown 13. jaanuar 2014, kell 13:53  

Meil Eestis toimub ju sama.Pole vaja näiteid kaugelt otsida,kuna sama terror käib ka minu enda perega. Eriti kannatavad selle all meie kallid lapsed.Need nn. "lastekaitsjad" on karistamatud lausa riiklikul tasandil. Lähevad raha nimel üle laste laipade. Õigust ei saa kuskilt. Kas tõesti ainult OMAKOHUS ?

Matti Ilves 13. jaanuar 2014, kell 14:27  

Jah, Heiki, sul on õigus. Olen kuulnud sarnaseid lugusid Eestist õige mitmeid.
Kõige hullem on veel see, kui hakatakse lapsi ära võtma väitega, et pere pole neid kasvatanud piisavalt multikultuurseteks ja sallivateks.
Arenguid jälgides võib ka see varsti juhtuda.

Unknown 31. oktoober 2014, kell 14:20  

Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: (amaah.credit.offer@gmail.com). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.Eesti Vabadussõjalaste Liit


TIIBET VABAKS!

  © Blogger template Ramadhan Al-Mubarak

Back to TOP