RAHVUSLANE

Rahvuslane

reede, 25. mai 2012

Erakondade rahastamine tuleb täielikult ümber korraldada

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
Tallinn, 24.05.2012
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kutsub riigikogu parteisid üles näitama tegudega, et neid häirib korruptsioon ning täielikult muutma kehtivat erakondade rahastamise korda. Ühtlasi tuleb kontroll rahastamise üle anda uurimisõigustega sõltumatule organile, ilma milleta pole ükski kehtiv regulatsioon tõsiseltvõetav.
“Reformierakonna rahapesuskandaal ei tule ju kellelegi suure šokina, sedasorti praktika kõigis riigikogu erakondades oli avalik saladus aastaid,” ütleb Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Aivar Koitla. “Põhjus, miks meie poliitika rahastamine on läbinisti korruptiivne seisneb selles, et kehtiva regulatsiooni järgi on rahastamine seotud mitmete oluliste piirangutega, kuid samas puudub vähimgi sõltumatu kontroll piirangute täitmise osas. Kui seadus on range aga kontroll olematu, on kuritarvitused vältimatud,” selgitab Koitla.
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond leiab, et parteide rahastamise juures tuleks peamiseks eesmärgiks seada läbipaistvus ning maksumaksja osaluse viimine miinimumini. “Põhiprobleem ei ole ju mitte selles, kas parteidel on liiga palju või liiga vähe raha, vaid selles, kellelt nad raha saavad ja mis tingimustega. Avalikkus ja ka liikmed peavad teadma, kust tuleb raha, millega poliitikat tehakse, sest ütleb ju vanasõnagi, et kes maksab, tellib muusika. Puhkenud rahapesuskandaali valguses tuleb küsida kõigilt parteidelt: kellelt annetusrahad tegelikult siis tulevad ja miks ei saa annetajat avalikustada?” ütleb Koitla.
Konservatiivne Rahvaerakond leiab, et juriidiliste isikute annetused võiks taastada tingimusel, et ebavõrdset kohtlemist tekitav ning pööraselt kulukas riiklik rahastamine erakondadele praegusel kujul lõpeb. Riigi poolt võiks olla osaline tugi erakonna büroo ja tehnilise personali ülalpidamiseks ja sedagi võrdsetel alustel kõigi äriregistrisse kantud erakondade jaoks. Samuti peaks rangelt keelatud olema välismaiste firmade ja eraisikute toetus, nagu ka riigiosalusega ettevõtete ja asutuste annetused. Leiame, et oluline osa erakonna tuludest peaks moodustuma liikmemaksudest ning selle soodustamiseks võiks annetused parteile vabastada tulumaksust. Järelvalve parteide rahaallikate üle peaks olema kas Riigikontrolli või selleks eraldi loodud sõltumatu ja uurimistoimingute õigusi omava asutuse käes. Igasugune erakonnasisene rahapesu ning rahastamisreeglite muu rikkumine peab olema kriminaalkorras karistatav.
Allikas:  http://ekre.ee/

0 kommentaari:Eesti Vabadussõjalaste Liit


TIIBET VABAKS!

  © Blogger template Ramadhan Al-Mubarak

Back to TOP