Eesti Meel: Atskoo Eesti Vabariigiga
Iseseisvuse taastamispäeva mõtteid Vello Helgilt:
Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamisest möödub 20. augustil 21 aastat.
Eelmise EV produktina ja ajaloolasena on loomulik heita pilk tagasi
alusmüürile ja mõõta selle ajalist tugevust. Sõjaeelses EV-s sai
tähistada selle sünni aastapäeva täielikus vabaduses samuti 21 korda,
aga 22. korral olid sees N Liidu baasid, seega juba osaline okupatsioon.
Selle perioodiga seoses meenub hasart-kaardimäng kakskümmend üks, tuntud ka atskoo nime all, milles võidab see, kes saab tõmmatud kaartidest kõige rohkem silmi, kuid mitte üle kahekümne ühe (inglise keeles blackjack).
Eesti Vabariigil oli selles käes võit: 21 aastat eluaega. Sellest
hoolimata sunniti teda tõmbama veel ühe kaardi, millega läks ta lõhki ja
kaotas vabaduse.
Taasvabanenud EV-l on täitunud 21. eluaastat, mis peaks andma
kindlust. Poliitiline alusmüür pole aga kuigi stabiilne. Kauaaegne
võõrvõimu okupatsioon on jätnud sügavad jäljed. Likvideeriti ju enamik
neist, kes lõid ja ehitasid üles EV. Vahepeal kinnitasid kanda vastaste
esindajad, kes võib-olla tegid ka ühte—teist eestlaste heaks, aga
üldiselt olid kuulekad võõra süsteemi teenrid. Ei saa võrrelda eelmise
vabariigi poliitikutega, kes ehitasid riiki üles vabaduses, nemad aga
Moskva direktiivide kohaselt. Kui nende järeltulijad Eesti
taasvabanemisel kasutasid demokraatlikke loosungeid, polnud neile selge
sisu ega siht, sest nad olid üles kasvanud kommunistliku tuleviku
muusikaga. Seda oodates oli tähtis kindlustada positsiooni.
On otsustav vahe varasema ja praeguse EV poliitikute tausta vahel.
Eesti Vabariigi lõid enamikus tõelised patrioodid, kes ka võõrvõimu
ajal selles suunas töötasid. Taastasid aga enamikus võõrvõimu kuulekad
käsilased, osalt juunikommunistide järeltulijad. Ega vabadusvõitlejad
või dissidendid, peale üksiku erandi, erilisi positsioone saanud. Nii on
taas laiutamas suuresti kompartei nomenklatuuri noorem ja keskmine osa,
kes on teinud karjääri kõikides suuremates parteides. Nad on üle võtnud
lööklause —
Ükskord me võidame niikuinii!— mida kasutas Heinz Valk septembris 1988 toimunud üritusel Eestimaa Laul ja korrati massiüritustel kogu taasiseseisvumise aja jooksul.
Sovetisüsteemi kilbiks oli julgeolek ja kaitsjaks miilitsad. See on osalt ka jätkunud. Tsaariaegsed urjadnikud ei mänginud varem sama tähtsat rolli kui praegu sovetiaegsed miilitsad. Neid kohtab igal pool. Mitte ainult Kapos ja jätkuvalt politseitööl, vaid ka poliitikas, isegi juhtkonnas (nt Jüri Pihl, endine sotsiaaldemokraatide esimees) ja kohtunike hulgas (nt Valeri Lõõnik Harju Maakohtus). Nii jätkavad ka uue süsteemi kaitset, aga tihti vanade harjumustega. Sovetiajal oleks nad suuremalt osalt vaevalt saanud teha sama karjääri. See näitab ka, kui efektiivselt õnnestus nende endistel ülemustel likvideerida Eesti rahva paremikku.
Eesti poliitilist maastikku vaadeldes meenub kunagi loetud arvamus.
Ei saa samal ajal olla aus, intelligentne ja kommunist. Kui oled intelligentne ja kommunist, pole sa aus. Kui oled intelligentne ja aus, pole sa kommunist. Kui oled aus ja kommunist, pole sa intelligentne.Poliitilised parteid seisavad loosungite savijalgadel. Valijatel pole ka demokraatliku ühiskonna kogemusi. Mõnel vanemal on soovunelmaid nooruse Eesti Vabariigist, aga seda on õnnestunud vundamendini hävitada. Hävitajate järglased teevad agarat tööd selle mustamiseks, millega ju kaudselt saab õigustada nende eelkäijate pöördumist itta, Moskva inimvaenuliku süsteemi teenriteks. On ka uuritud ja kirjutatud palju eestlaste kannatustest soveti ajal. Tähistatakse ühte ja teist, aga rohkem verbaalselt-kombekohaselt. Meediat see palju ei huvita. Kui aga keegi kritiseerib kolhoosikorda, tabab teda terav kriitika, milles tõstetakse esile selle positiivseid külgi. Oli omal ajal ka pärisorje ja mõisamoonakaid, kellele ei meeldinud muutused.
Poliitikute eesmärgiks on enamasti mitte rahva, vaid raha teenimine. Et riigikokku minnakse äri tegemiseks ja mõju kasutamiseks, tõestasid viimati IRL-i esindajad, kes vahendasid kahtlastele vene ärikatele elamislubasid. Seda pole vist partei programmis selgelt keelatud? Riigiametisse saanud asutavad tihti kohe mõne sihtasutuse või MTÜ, mis tegeleb samal alal ja saab suuri toetusi.
Vene kaart. Suureks erinevuseks praeguse ja endise Eesti vahel on mitte ainult venekeelsete suur osakaal, vaid ka nende esindajate käitumine ja nõuded. Keskerakond esitleb end küll patriootilise parteina, aga toetub samas just venekeelsetele, toetades nende nõudmisi ja tõlgendusi. Ühinedes ühe vene parteiga pürivad ka sotsiaaldemokraadid seda teed võimule. Nii ähvardab jälle kaart, mis lõhub seekordse 21 aasta pikkuse iseseisvuse. Eestil ja eestlastel on ajaloo kestel tulnud palju kannatada, aga on ka olnud õnne. Jääb ainult loota õnne jätkule, sest vaevalt suudab EV kolmandat korda tõusta tuhast. Kõigest hoolimata:
Lootusrikas õnnesoov selle tähtpäeva puhul!Teabeläte: Vello Helk, Eesti Vabariigi taastamise 21. aastapäeva mõtteid. Eesti Elu, 18. august 2012.
Allikas: http://eestimeel.blogspot.com/
0 kommentaari:
Postita kommentaar